Mapa biogazowni rolniczych w Polsce Sprawdź koniecznie!
Eksperci przyznają, że Polska pod względem liczby biogazowni mocno odstaje od innych krajów UE. Na przeszkodzie stoją bariery administracyjne i finansowe. Zależność Europy od importu gazu ziemnego zamiast spadać, rośnie. I to gwałtownie – w 2021 import zaspokajał 83% zużycia, w 2022 roku było to już 97%. Odpowiedzią na ten (i kilka innych) problemów mogą być stawiane aktualnie masowo w Europie biogazownie.
Znajdziesz nas w prawie 1000 punktach sprzedaży
Odpady pochodzenia rolniczego stanowiły aż 88% spośród surowców wykorzystanych do produkcji biogazu. Na kontynencie europejskim działa około 18 tys. Najwięcej jest ich w Niemczech – ok. 10 tys., ponad 1500 we Włoszech, niemal 900 we Francji i przeszło 600 w Wielkiej Brytanii. W Polsce, pomimo tak dużego potencjału surowcowego, wybudowanych jest niewiele ponad 300 biogazowni (w tym 99 rolniczych ), a żadna z nich nie wytwarza biometanu, który mógłby zostać wtłoczony jako paliwo do sieci gazowej. Jakie są zatem największe przeszkody, by Polska mogła rozwinąć się jako potentat w produkcji biometanu na szeroką skalę? Do głównych ograniczeń eksperci zaliczają m.in.
Już wkrótce! Biogaz w Polsce – raport 2022
Trzeba podkreślić, że jest to potencjalnie ogromny rynek inwestycyjny, zarówno w sektorze rolnictwa, jak i przetwórstwa rolno-spożywczego. Wielu inwestorów (firm, rolników) mających duży potencjał substratowy podejmuje decyzję o budowie biogazowni poniżej 0,5 MW mocy z premedytacją. W planach UE biogaz ma nie tylko wspomóc produkcję energii elektrycznej i cieplnej.
- Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Executive Studies in Finance i Podyplomowych Studiów Służby Dyplomatycznej.
- To tylko część z wydarzeń, które w ostatnich trzech latach wstrząsnęły europejskimi rynkami energii i paliw.
- W przypadku braku ruchu moc jest redukowana do minimalnych parametrów wymaganych na drodze danej klasy.
- Wyższe ceny energii powodują, że rosną im koszty produkcji, a to przełoży się na inflację, którą odczuwają mocno konsumenci na zakupach.
Biogaz w Polsce 2022 – co zawiera raport?
Tym bardziej że są one mocno wspierane przez Komisję Europejską jako instrument pozwalający docelowo zastąpić gaz ziemny biometanem — podkreśla wiceminister. Ufam, że dzięki tej ustawie i zgodzie politycznej — bo koledzy ze wszystkich partii opozycyjnych zadeklarowali poparcie tej ustawy — rolnicy zyskają tańszą energię oraz ciepło i to na podstawie źródła, które jest stabilne. Sprawność biogazowni może sięgać nawet 90 proc., bo działa niezależnie od warunków pogodowych, czego nie można powiedzieć o innych instalacjach OZE — dodaje Kowalski. To będzie przełom — tak projektowane zmiany w prawie dla inwestycji w biogazownie ocenia wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. W rozmowie z Business Insiderem ujawnia też, że chce zawalczyć o polityczną zgodę na przeznaczenie dodatkowej puli pieniędzy na dotacje dla rolników inwestujących w ten rodzaj OZE.
KOWR przedstawił właśnie raport roczny za 2021 r. W ostatnich 2 latach daje się zauważyć ogromny wzrost zainteresowania inwestycjami w Aktualizacja rynku – 15 grudnia – Dzień FOMC – jastrzębski FOMC w cenie biogazownie. W szczególności w sektorze małych instalacji rolniczych ( kW), który obejmuje szybka i ułatwiona ścieżka legislacyjna.
Takich przykładów potrzeba jednak zdecydowanie więcej, gdyż samych tylko gospodarstw z produkcją zwierzęcą, gdzie może powstać biogazownia, mamy w Polsce 6-8 tysięcy. Wzorem specustawy biogazowej, która ma ułatwić inwestycje w sektorze biogazowni rolniczych, warto też wprowadzić zniesienie postępowania środowiskowego (raportu, konsultacji społecznych itp.) upraszczając budowę małych (poniżej 0,5 MW) biogazowni komunalnych. Co natychmiast zaowocuje wielkim wzrostem liczby inwestycji.
Ponieważ problemy z zagospodarowaniem bioodpadów i wysokimi cenami za energię i ciepło są powszechne w gminach, należy się spodziewać prawdziwej eksplozji inwestycyjnej w sektorze komunalnym w najbliższych latach. Będą to zapewne głównie biogazownie produkujące energię elektryczną i ciepło. Jednak wobec konieczności osiągnięcia do 2028 roku poziomu 30% zeroemisyjnych autobusów, część gmin jest też zainteresowana produkcją bioCNG na własne potrzeby. Zakup i eksploatacja autobusów z instalacją CNG i zasilanie ich biometanem z własnych odpadów jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Autobusy zasilane prądem z sieci, przy ponad 70% udziale energii elektrycznej z węgla, mają swoje „rury wydechowe” w Bełchatowie i innych elektrowniach. Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w biogazownie rolnicze wpłynął w tym tygodniu do Sejmu i został skierowany do pierwszego czytania w komisjach sejmowych.
Sieć Internetowa wskazuje z kolei ( w dniu pisania tego artykułu), 150 instalacji o łącznej mocy 145 MWe. Możliwości polskiego rynku Blackstone przejmuje $5 900 000 000 wartości aktywów logistycznych-Forex rolniczego są jednak dużo większe i wynoszą około 2000MWe. Wzorem poprzedniego roku, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2023 r.
Jest to plan mający na celu przekształcenie Unii w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. Ma osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych. Planowane efektywne i zrównoważone wykorzystywanie biomasy doskonale wpisuje się w te założenia.
Na Biogazowej Mapie Polski znajdziesz także adresy instytucji, które pomogą Ci w sprawach finansowania i inwestycji, a także ubezpieczeń. Odnajdziesz tam stowarzyszenia branżowe, działające w branży przemysłu biogazowego. I co najważniejsze – w łatwy sposób zlokalizujesz ich położenie. Projekt realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn.
– Oczywiście sytuacja na rynku energii oraz surowców jest bardzo niepokojąca. Na tę chwilę staramy się postępować racjonalnie i obserwujemy uważnie to, co się dzieje wokół. W razie potrzeby będziemy reagować na bieżąco – informuje nas Patryk Pulikowski z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna. Rozwiązaniem problemów z wydawaniem warunków przyłączenia są inwestycje w sieci, ale – jak podkreślają eksperci Saudyjskie przyspieszają ambicje z nowymi głównymi dealerami długu rządowego – nie tylko. Wskazują też na współdzielenie przesyłowej infrastruktury energetycznej (cable pooling), które pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej mocy przyłączeniowej i wspólne korzystanie z przyłącza np. Wraca też temat pełnego unbundlingu, czyli wydzielenia dystrybutorów z dużych, zintegrowanych pionowo grup kapitałowych, by w ten sposób dystrybucja energii mogła przeznaczać swoje zyski na inwestycje w sieć.